Prága.
Idén Csehországban is van egy százötvenedik évforduló!
Ha Kincsem teljesítménye az 54 győzelem szóba kerül, jogos büszkeséget érez az ember, ugyanakkor érdemes utánagondolni, mennyi-mennyi mindennek kellett klappolnia ehhez a máig megismételhetetlen sikerszériához.
Egy versenyló veretlensége akkor is, ahogyan ma is elsősorban presztízskérdés, de gondoljunk csak bele, hány és hány tényezőn múlik akár csak az is, hogy nem pusztul-e el idejekorán valami banális ok miatt.
A Magyar Lovaregylet főtitkára, Szécsi Rezső mondta nekem egy kedélyes beszélgetés alkalmával, hogy egy versenyló olyan, mint egy gyönyörű kristálypohár. Valóban találó a hasonlat válaszoltam, mire ő előkapott valahonnan egy ólomkristály poharat és az asztal szélére helyezte.
Az egyik pillanatban itt van, tündököl, csillog-villog, mindenki csodálja, aztán a másikban... - Ekkor mintegy véletlen, leverte a poharat az asztalról, majd az utolsó pillanatban ügyesen elkapta-, aztán a másikban vége, fejezte be a példabeszédet.
A lóversenyek világában benne van ez az esetlegesség. A turf színpadának irigyelt szereplői látszólag kellemes körülmények között élik mindennapjaikat, de a bármely pillanatban bekövetkezhető, állandóan fenyegető veszedelem jelképe, Damoklész kardja ott függ felettük. És ez minden szereplőre vonatkozik.
Erre a hasonlatra találtam egy idevágó példát.
„Blaskovich Miklós úr derék kanczája, Lady of the Lake, mely a napokban indulóban volt Kettledrumhoz Nagy-Szalánczra, a vasúthoz vezetés közt a síkos úton elcsúszott, s oly szerencsétlenül, hogy egyik előlábszárát töré. A kancza az itteni állatgyógyintézetben van ápolás alatt, megtarthatásához azonban kevés a remény. "Blaskovich Ernő úr kanczái közül Nagy-Szalánczra Kettledrumhoz indulnak a napokban: Queen of the Isles, Lady Patroness, Lenke és All my Eye - Kisbérre Buccaneerhez: Louise Bonne, Gipsy Girl, Waternymph és Giralda.”
Kilenc kristálypohárból útközben egy elveszett. Ebben a világban maga az élet is hatalmas teljesítmény.
No, de lassan érdemes vigyázó szemeinket Prágára vetni. A derék csehek bécsi mintára kezdtek neki a lóversenynek, amelyet kezdetben főként társadalmi eseménynek tekintettek. Első galoppversenyüket egy városi parkban rendezték 1835-ben. Innen átköltöztették a versenyt egy közeli szigetre, de azt 1890-ben elmosta egy árvíz. Számukra azonban az 1874-es év nem Kincsem miatt emlékezetes, hanem egy Fantom miatt! No, de ki volt Fantome?
Természetesen ő is egy nagyszerű versenyló volt, aki 1874-ben megnyerte az első Velká Pardubická-t. De ugye az egy másik kávéház!
Ló vontatta villamos, 1876-ban Prágában. Kép: Wikipédia
Kincsem 1876 októberének végén érkezett a cseh fővárosba. Érdemes megnézni a korabeli sajtót, Prágában ki-mindenki vett részt a galoppverseny lebonyolításában, milyen titulusokat viseltek, és milyen tisztségeket töltöttek be. Ismert nevek bukkannak fel.
Prágai őszi versenyek 1876. október 28-29.
Igazgatóság: gr. Grünne tábornok (helyettes gr. Kinsky Zdenko), gr. Thun Lip. Boh. Pályabíró hg. Oettingen-Wallerstein.
Mázsáló: hg. Windischgrätz Alfred, gr. Thun László.
Pályafelügyelők s az akadályverseny pálya kitűzői: gr. Kinsky Zd., br. Aobrenthal Lajos. Indítók: Mr. Cavaicro, Stone W.
Titkárok: Mr. Cavaliero, Kapin.
Prága, 1876. október 29. vasárnap, 2. versenynap
III. futam Kladrubi Critérium. 3000 frt.
Minden belföldi és 2é. német ló számára. Tét 200 frt, felebánat. Táv. 1400 méter.
A második ló osztozik az elsővel a tétek és bánatok felén. (12 nevezés).
- Blaskovics Ernő úr 2é. s. k. Kincsem, a. Cambuscan, a. Waternymph 56 kil. Madden
- Gr. Kinsky Zd. 2é. p. m. Critérium 54 kil. Grimshaw
- Capt. Blue 2é. р. k. Hilda 53 kil. Metcalf
- Conte Veith 2é. р. k. Fida 53 kil. Entwistle 0
Bánat 8 lóért.
A verseny leírása:
Critérium ugrott el a vezetéssel utána Hilda, Kincsem és Fida. Kincsem nemsokára a 2-ik, majd az első helyre ment, s többé be sem érve s keményen tartva nyert 3 hoszszal a hajtott Critérium ellen. Fél hossz a 2-ik és 3-ik között. Érték: 3200 frt az elsőnek, 200 frt a 2-iknak.
Kincsem minden előzetes várakozást felülmúlva teljesítette a sűrű, 2 évesek számára kiírt versenysorozatot. 10 indulás 10 győzelem. A versenytávok egyre nőttek, és a versenytársak is egyre elszántabban fogadkoztak, majd jövő tavasszal, de legkésőbb nyáron a Derby-ben elkapjuk Kincsemet!
A cikkhez közölt kép Emil Adam festménye a kétéves Kincsemről. Kérem szépen, hát a vak is láthatja, hogy ezen se nem ösztövér, se nem sárga!
Brenyó József, több (nem csak) lovas (pl. "A Kisbéri Ménes története", "Kincsem", "A bábolnai Arab ménes", "A magyar galoppsport története") kötet szerzőjének, szerkesztőjének a sorait közöljük a nagy napig, azaz március 17-ig, Kincsem születésének 150. évfordulójáig.