#Kincsem150
Mi is ott jártunk ma délelőtt a Kincsem Parkban, a csodakanca tiszteletére készített emlékérmék ünnepélyes kibocsátásán.
Elsőként Szotyori Nagy Ádám, a házigazda köszöntötte a megjelenteket, majd a Schmidt Gábor sportigazgatási és fejlesztési ügyekért felelős helyettes államtitkár és Hergár Eszter, az MNB Társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatóságának vezetőjének szavai után jött el a program legizgalmasabb része, Dr. Hecker Walter lenyűgöző előadása a csodakancáról. Hesp József sajnos nem tudott részt venni, így neki innen is jobbulást kívánunk.
Az 1874. március 17-én világra jött kivételes versenyló születésének 150. évfordulója alkalmából a Magyar Nemzeti Bank 15 000 Ft névértékű ezüst és 3 000 Ft-os címletű színesfém emlékérméket bocsát ki „Kincsem” megnevezéssel. Az emlékérmék elsődleges szerepe a figyelemfelhívás, ismeretterjesztés, nemzeti értékeink bemutatása, a készpénzforgalomban nem játszanak szerepet. Az emlékérmék ezüst és a színesfém változata éremképileg megegyezik, mindössze az értékjelzésük tér el.
Az emlékérmék előlapján Kincsem négyéveskori portréja látható, nyakában babérkoszorúval, melyet Emil Adam festőművész pontos méretekkel ellátott rajza ihletett. A babérkoszorú szalagos bokrétáján, köriratban az „54 futamon 54 győzelem”, középen az „54” felirat olvasható, ami a verhetetlen csodakanca teljesítményét jellemzi. Az előlapon találhatóak az emlékérmék kötelező elemei: a „MAGYARORSZÁG” felirat, a „15000”, illetve „3000” értékjelzés, a „FORINT” felirat, a „2024” verési évszám és a „BP.” verdejel, valamint az emlékérmét tervező Kereszthury Gábor iparművész mesterjegye.
Az emlékérmék hátlapján Kincsem négyéveskori teljes alakos ábrázolása látható – Emil Adam festőművész 1878-as festménye alapján –, megörökítve a versenyló kivételes testi adottságait. Kincsem mellett gazdája, Blaskovich Ernő látható. A hátoldalon megjelenik továbbá a versenyló kedvenc macskájának ábrázolása is, akihez különleges kapcsolat fűzte, versenyein és utazásai során elmaradhatatlan társa volt. A kompozíciót a „KINCSEM”, valamint a kibocsátás apropójára utaló „150 ÉVE SZÜLETETT A MAGYAR CSODAKANCA” felirat teszi teljessé. A jubileumi emlékérméket Kereszthury Gábor iparművész tervezte.
Az emlékérmék értékközvetítő és figyelemfelhívó szerepének minél szélesebb körű érvényesülése érdekében a „Kincsem” ezüst emlékérme – a rendelkezésre álló készlet függvényében – a kibocsátást követő három hónapig, a színesfém változat pedig egy évig névértéken vásárolható meg 2024. március 12-től az érméket gyártó és forgalmazó Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában (V. ker. Budapest, Báthory u. 7.) és webáruházában (https://www.penzvero.hu/).
Forrás és képek: Kincsem Nemzeti Kft.
Képeinket és Estók János főigazgató úrral készült interjúnkat a Magyar Turf Club facebook oldalán láthatják.