Aki mer, az nyer!
Még 43 történet hátravan március 17-ig, azon a napon ünnepeljük Kincsem, a „Csodakanca” 150. születésnapját!
Kedves olvasóim, feltűnhetett, hogy mennyi mindenről írok. Szándékom az érdekes és izgalmas mozaikdarabkák felkutatása, amivel egy színesebb, komplexebb képet kapunk a „Csodakancáról” és azokról a nagyszerű emberekről, akik így vagy úgy szereplői ennek az 55 részből álló sikertörténetnek. Hiszen az köztudott, hogy Kincsem mindent, de mindent megnyert
Már a kezdetekben méltattam Blaskovich Ernő zsenijét, amire az alábbi példa a bizonyíték. Kincsem egyéves korában, a hamburgi Lehmann Bookmaker-irodánál fogadott, hogy lova 1877-ben meg fogja nyerni Pesten a Nemzeti-Díjat. Szóval 1875-ben volt mersze 500 forintot megkockáztatni Kincsem klasszisában bízva, amikor még jószerivel semmit sem mutatott magából a csikó.
Vegyük figyelembe azt is, hogy majdnem eladta az akkor még névtelen Waternymph-ivadékot! Gondoljunk csak bele, 1875. májusában Lónyay Béla Gróf és báró Orczy Elek elszalasztották életük nagy lehetőségét, a világhírt, amelyet a sors ezüst tálcán kínált fel nekik.
Mert a reménybeli vevők 7000 forint ellenében Kincsem tulajdonosai lehettek volna, de ők ezt a lehetőséget egymásutánban kétszer is elutasították. Ezt aztán ezerszer megbánták a későbbiekben!
A nagy napra, Kincsem következő versenyére május 6-ig kellett várni.
A hűvös, rossz idő miatt kevesen jöttek ki Rákosra, és csak három ló vette fel Kincsem ellen a küzdelmet: Camillo, Csalogány és Cigánylegény, de így is izgalmas párharc ígérkezett.
A startnál Cigánylegény nyugtalankodása, egy hamis start miatt az indulás csak másodjára sikerült, ennek ellenére Kincsem gyorsan lábra kapott, és pár hosszat nyert a többiek ellenében. Hamarosan viszont Henckel gróf vérnyomása már az egekben lehetett, mert színei feltűntek Kincsem mellett! Busby Camillóval és Blaskovich Miklós Csalogánya Webberrel beérte Kincsemet. Ekkor az megrázta magát, s mire a távoszlophoz értek, a szentmártoni kanca elhúzott tőlük. Végül erősen fogva, három hosszal győztesként futott át a célon. Camillo második lett, Csalogány pedig a harmadik.
Blaskovich Ernő felhőtlenül boldog volt, mert egyrészt bebizonyosodott, hogy Kincsem továbbra is top formában van, másrészt az Egyesített Nemzeti-Díjon kívül kancája még 10,000 frtot hozott a konyhára tulajdonosának, aki, mint fentebb ecseteltem, egyéves korában ötszáz forintot tett rá, hogy megnyeri e díjat, s végül Lehmann összeráncolt homlokkal volt kénytelen a húszszorosát kifizetni a tétre.
Hogy is mondják? „Egyszer hopp, másszor kopp!”
Az ínyencek részére álljon itt a verseny leírása, melyet a korabeli sajtó közölt. Ezt böngészve látható, hogy Kincsem egyik féltestvére volt a második! Illetve Blaskovich-nevelésű ló a harmadik!
Egyesült Nemzeti-Díj, összesen 618 arany, ezüst serlegben.
Futhat magyarhoni (azaz Magyarországon ellett és nevelt) minden mén és kancza. Táv. 1600 méter. Teher 53 kilogramm, kanczára 1 kilogrammal kevesebb. A tét- és bánatösszeg fele az első, fele a második lóé. - Az 1869. jan. 20-án tartott közgyűlés határozata szerint ezentúl, csikót csak 1 éves korában lehet nevezni. Nevezési zárnap 1879-re 1877 aug. 1-én. Tét 40, bánat 20 arany; a verseny előtti év aug. l-ig jelentve csak 10 arany. (47 nevezés.)
Blaskovies Ernő ur 3é. sga k. Kincsem a. Cambuscan a. Waternymph 52 kil. Madden 1
Id. Gr. Henckel Hugó 3é. sga. m. Camillo a. Cambuscan a. Patty 53 kil. Busby 2
Blaskovies Ernő ur n. Blaskovies M. ur 3é. р. k. Csalogány 52 kil. Webber 3
Gr. Lónyay Béla nev. br. Orczy E. sötp. m. Czigánylegény 53 kil. Smart 0
Kisbánat 5 lóért; nagy bánat 38 lóért.
Egyszeri hamis indulás után Camillo vezet sebes iramban, utána Kincsem, Csalogány, Czigánylegény. A félmérföldön Kincsem és Czigánylegény feljön és a mezőny összeszorul. Ezután Kincsem előremegy, s elszaladván versenytársai elöl tetszés szerint nyer. A befordulónál Camillo és Csalogány verekednek a 2-ik helyért, melyet az előbbi 1 1/2 hoszszal biztosít magának. Czigány legény 4-dik. Idő 1 p. 47 mdp. Érték 5315 frt az elsőnek, 2225 frt a 2-iknak.
A csatolt fotó Kolozsvárott készült 1865-ben. Szapáry Imre gróf, Blaskovich Ernő, Urchtritz Zsigmond báró és Pázmándy Béla Waternymph győzelmét ünneplik.
Brenyó József, több (nem csak) lovas (pl. "A Kisbéri Ménes története", "Kincsem", "A bábolnai Arab ménes", "A magyar galoppsport története") kötet szerzőjének, szerkesztőjének a sorait közöljük a nagy napig, azaz március 17-ig, Kincsem születésének 150. évfordulójáig.