Bécs, Trial Stakes
Még 40 történet hátravan március 17-ig, azon a napon ünnepeljük Kincsem, a „Csodakanca” 150. születésnapját!
A lóversenysportban, ahogyan az élet minden más területén mindig vannak kétkedők, ellendrukkerek, károgók. Kincsem idejében sem volt ez másképpen, de a „Csodakanca” bécsi Derby-ben mutatott gálaműsora mindezeket mélyen elhallgattatta.
Maradt azonban két ember, akik bár csodálták, de nem ünnepelték Kincsemet.
Az egyikről már írtam és ha az ő kezébe kerül Kincsem csikó korában, akkor valószínűleg nincs veretlenség, de van egy újabb magyar tenyésztésű lovunk, aki Angliában Derby-t nyer és több rangos versenyen győz Franciaországban.
Ő Baltazzi Arisztid, a görög származású milliárdos, aki kora társasági életének egyik kedvelt figurája volt. Baltazzi titkon imádta Kincsemet, de mivel nem tudta megszerezni és anyagi hasznot húzni a futtatásából, életcélul tűzte ki, hogy legyőzze egyszer a zöld gyepen!
A másik személy, Henckel Hugó gróf volt, aki nem tudta elviselni, hogy a versenypályákon a kis magyar nemes kancája minden egyes alkalommal csúfot űz belőle. Maradt neki tehát az örök vesztes dicstelen szerepe, de vegyük figyelembe, versenytársak nélkül nincs győzelem! Tehát mindkét sportember szerepe fontos volt Kincsem versenykarrierjében.
A Derby után persze abban az irányban indultak meg a találgatások, hogy más versenyeken, rangosabb ellenfelekkel szemben hogyan állná meg a helyét, mire menne a „Wunderstute”.
Kapóra jött egy azonnali támpont, a Baltazziak Tallósa, aki Angliában a 2000 Guineasban, egy Silvio nevű versenylótól alig egy fél hosszal kapott ki. Silvio viszont az Epsom Derby hőse lett. Nos, úgy latolgatták az esélyeket az emberek, ha Kincsem oly könnyedén legyőzte Tallóst a másfél mérföldes Derby-távon, akkor Silvio-t is bizonyosan verte volna Epsomban, hiszen Silvio mérföldes távon alig bírt Tallóssal. Erre mondom én, ha indult volna, megtudhattuk volna.
De komolyra fordítva a szót, miért nem nevezték Epsomra Kincsemet Blaskovich Ernőék? Azt gondolom, hogy a szigorú angol nevezési szabályokkal nem biztos, hogy tisztában voltak. Illetve vakon nem akartak jelentősebb összegeket kockáztatni, hiszen már akkor jelentkezni kellett volna, amikor még az sem volt biztos, hogy a csikó Kincsem kinek a tulajdonában marad.
Kincsem 1877. május 24-én már az azévi ötödik futására készült Bécsben, a Trial Stakesben.
Riválisai, Henckel gróf, Blücher-je és Talisman-ja, Boomerang, Hamburg és Secko Jedno indultak ellene.
A startnál Talisman állva maradt, egy másik rivális, Blücher pedig hosszakat vesztett az indulásnál. Képzeljük csak el, mit élhetett át újra szerencsétlen Heckel Hugó gróf ezekben a számára felettébb kínos pillanatokban, két lova is elszállt a verseny kezdetén! Boomerang vezetett a fordulóig, de amint Kincsem megjelent mellette, verve esett vissza. Az egyenes szakaszon viszont Grimshaw felhozta Secko Jednót Kincsem mellé, sőt a távoszlopnál Jedno feje került előre, úgy, hogy a magát nagyon elbízó Maddennek ostorhoz kellett nyúlnia, hogy két hosszal győztes maradhasson. Hamburg lett a harmadik.
Nézzük, hogyan tudósított a korabeli magyar sajtó a versenyről:
II. Kísérleti verseny (Trial Stakes).
2000 frt. 3é. és idősb belföldi lovak számára.
Tét 150 frt, bánat 80 frt. Táv. 1600 méter.
Teher 3é. 53 1/2 kgr.,
4é. 65 kgr.,
5é és idősb 68 1/2 kgr.
Kanczáknál l 1/2 kgr. teherkönnyítés.
3000 forintnyi díj nyerője 3 1/2 kgr.,
több ily vagy értékesebb díj nyerője 5 kgr. külön.
Lovak, melyek díjat nem nyertek, 2 1/2 kgr. teherkönnyítést kapnak.
A második ló a tétek felét nyeri. (20 nevezés.)
Blaskovies Ernő úr 3é. s. k. Kincsem a. Cambuscan a. Waternymph 57 kil. (5 kil. kül. t.) Madden 1.
Gen.-Hope nev. gr. Kinsky Zdenkó 3é. p. m. V'Secko Jedno 53 1/2 kil. Grimshaw 2.
Br. Springer G. 3é. s. m. Hamburg 51 kil. (2 1/2 kil. leeng.) Butters 3.
Ifj. gr. Almásy Kálmán 5é. s. m. Boomerang 68 1/2 kil. Smart 0
Gr. Henckel 5é. p.m. Talisman 68 1/2 kil. Busby 0
Ugyanannak 3é. p. m. Blücher 53 1/2 kil. Smith 0
Bánat fizettetett 14 lóért.
Több hasztalan kísérlet után igen rossz indulás, melynél Talisman állva marad és Blücher több lóhosszat vészit. Boomerang vezet, utána Hamburg és Kincsem. Így megy a társaság az utolsó hajlásig. Ott V'Secko Jedno javítja helyét s Kincsem is előrejön s a lovak Blücher kivételével derék futásban fordulnak be az egyenes vonalra.
Kincsem elhagyá itt a többit és hands down nyer 2 hoszszal. V' Secko Jedno ugyanannyival veri meg Hamburgot a 2-ik helyért.
Érték 3020 frt az elsőnek, 300 frt a 2-iknak.
A csatolt korabeli karikatúrán: Baltazzi Arisztid és a Grand Prix ’de Paris és Epsom Derby-nyerő Kisbér-je, a Die Bombe c. bécsi újság címlapján.
Brenyó József, több (nem csak) lovas (pl. "A Kisbéri Ménes története", "Kincsem", "A bábolnai Arab ménes", "A magyar galoppsport története") kötet szerzőjének, szerkesztőjének a sorait közöljük a nagy napig, azaz március 17-ig, Kincsem születésének 150. évfordulójáig.