Bécs, Kaiserpreis
Kincsem Bécsben, május 27-én a Kaiserpreis erster Classében a neki szokatlan 3200 méteres távon futott legközelebb. Henkel Hugo gróf úr, akinek volt három napja, hogy kibosszankodhassa magát a Trial Stakes-ben esett szégyenén, úgy érezte ismét eljött a revans ideje.
Láthattuk, hogy Blaskovich kancája szélsebesen repked rövidebb-hosszabb távokon, de a Kaiserpreis distansja a két mérföldes táv ki fog rajta fogni! A „passzionatus sportsmann” a visszavágóra Talisman-t nevezte Kincsem ellenében.
Talán be is válik Henkel gróf jóslata, ha Blaskovich Ernőnek nem a világ legjobb és Krúdy Gyula szavaival: „a legbecsületesebb idomítója volt, mióta versenylovakat idomítanak a világon. Robert Hespnek hívták ezt a férfiút, és a szegényházban halt meg, mint valami dickensi figura.”
De ki is volt Robert Hesp, a slingsby-i szíjjártó fia?
Nos, a Yorkshire-i grófságban és Maltonban nagyhírű trénerektől tanult, többek között Job Marsdennél, majd az 1840-es évek második felében hazánkba érkezett. A húszas éveiben járó okos, jellemes és jó fizikumú fiatalember, nem volt híján a bátorságnak és a kalandvágynak. Kezdetben Eszterházán volt ostorász, majd a Batthyány-uradalomba szegődött Kisbérre huntsmannek a grófok harrier-falkájához. Mellesleg itt végre már jó lovakkal is találkozhatott.
Batthyány Gusztáv, a kiváló úrlovas fiát, Batthyány Ödönt úgy szöktette ki Angliába apja után az 1848-as események alatt, hogy Hesp angol kereskedőnek adta ki magát, a fiatal Ödönt pedig az inasaként mutatta be a határon. Egy hamis útlevet felmutatva utaztak ki az országból.
Aztán titokban visszatért és bár körözi az osztrák rendőrség, üldözőit lerázva Vácnál átússza a Dunát, hogy ismét visszatérjen Angliába megbízóihoz a Batthyányakhoz. Immár azok kimentett családi értékeivel és okmányaival. Itt sajnos befejezem az anekdotázást, mert Robert Hesp, idomári nagyságát, szakmaszeretetét, önzetlenségét, becsületességét további oldalakon kellene méltatnom.
És ígérem, fogok még írni kalandos életéről is.
De most vissza Bécsbe! Robert Hespnek immár több évtizedes tréneri tapasztalata volt. Jól ismerte az angliai és a helyi viszonyokat, a riválisokat, lovakat, trénereket, zsokékat, de legfőképpen ismerte Kincsem képességeit. Ebben a korszakban már használtak stopperórát a futási idők rögzítésére és azok összehasonlítására.
Hesp tudta, hogy Kincsemnek meg sem fog kottyanni az első másfél mérföld, de hogy utána mi jön, mit bírnak az ellenfelek, azt csak sejthette. Ezért pofonegyszerű taktikát eszelt ki, de nem sütöm el a poént, mert a korabeli versenyleírásokból ki fog derülni, hogy mit. A megfejtésért el kell olvasni az alábbiakat! Szokás szerint közlöm a korabeli sajtó tudósítását:
l-ső oszt. Császárdij 5000 forint. 1877. május 27
3éves és id. belföldi mének és kanczák számára.
Tét 200 frt, bánat 100 frt. Táv. 3200 méter.
Teher 3 évesek 50 kgr., 4 évesek 65 kgr., 5év. és id 68 1/2 kgr.
Kanczák l 1/2 kgr. kevesebb.
Belföldi mének vagy kanczák ivadékai 2 1/2 kil., mindkettő ivadékai 4 kgr. kevesebbet visznek.
3000 frttól 5000 frtig kiz. terjedő díj nyerői 2 1/2 kgr., két ily, vagy egy 5000 frtos és azon felüli díj nyerői 4 kgr. többet.
A második ló a tétek és bánatok felét kapja a harmadik ló tételének levonása után. (10 nevezés.)
Nem akarván egyik sem átvenni a vezetést, Kincsem tette ezt igen mérsékelt iramban az első 1/ 4 mértföldön. Innen Talisman fölnyomulván, gyorsult az iram. Az utolsó saroktól Kincsem szokásához híven elszaladt ellenfelei elől és canterben nyert 10 hoszszal. Talisman feltartatott.
Blaskovics Ernő úr 3é. s. k. Kincsem a. Cambuscan a. Waternymph (4 kil. k. k. eng.) 50 kil. Madden 1.
Gr. Sztáray J. nev. hg. Czetwertynski 4é. p. m. Hírnök (4 k. k. t.) 69 kil. Griinshaw 2.
Gr. Henckel 5é. p. m. Talisman (2 1/2 kii. eng.) 66 kil. Busby 3.
Bánat 9 lóért.
Érték 5350 frt az elsőnek 350 frt a 2-iknak.
A csatolt kép Robert Hespet ábrázolja, mint falkamestert Csákón.
Brenyó József, több (nem csak) lovas (pl. "A Kisbéri Ménes története", "Kincsem", "A bábolnai Arab ménes", "A magyar galoppsport története") kötet szerzőjének, szerkesztőjének a sorait közöljük a nagy napig, azaz március 17-ig, Kincsem születésének 150. évfordulójáig.