Újra Hamburgban
Miután Kincsem a Német Derby-re nem volt kötelezve, (nem nevezte tulajdonosa) így lovunk július 9-én Hamburgban, a Renard-Rennenben indult. A versenyben a Norddeutsches Derby friss nyerője, Pirat (3é.stp.mén) és Henckel Hugo gróf Konotoppa-ja, (5é.p.kanca) álltak ki ellene.
Pirat a Kisbéri Állami Ménesben született, szopós csikóként anyjával együtt Dőry József vette meg, és tőle vásárolta meg a Buccaneer-csikót 3000 forintért Harriers, Hohenlohe-Oehringen herceg, olschowai ménesmestere.
Kincsem már legyőzött egy Hamburgi Derby-t nyert riválist, Double Zéro-t, - aki nevével ellentétben nem volt dupla nulla – jöhetett hát a következő!
Itt kell megjegyezni, hogy az Észak-Német Derby-t Kincsem helyett aztán Budagyöngye nyerte meg, aki kalandos körülmények között 1882. január elsején a Kelenföldi pályaudvaron egy vasúti kocsiban született meg. Budagyöngye, pej kanca, szül. 1882., apja Buccaneer, anyja Kincsem, nevelte Blaskovich Ernő. A születési dátuma bennem kérdéseket vet fel, de az egy másik bejegyzés témája lehetne.
Visszatekintve a korszakra nekünk, magyaroknak Hamburg kedves helyszín, mivel a magyar lóversenyzés a ma már Deutsches Derby néven futó nagyversenyben sok szép eredményt ért el.
Csak pár hazai kötődésű lovat említek: 1875-ben Palmyra-Schwindler holtversenyben, 1880-ban Gamiani (Cambuscan ivadék, trénere Robert Hesp), 1883-ban Tartar (trénere a korábban már említett Joseph Reeves), 1885-ben Budagyöngye (Hesp), 1887-ben Zsupán (Joseph Butters), 1888-ban Tegetthoff (John Reeves), 1889-ben Urambátyám (a nyeregben és idomította (!) Robert Smart), 1902-ben Macdonald (Henry Milne), és 1905-ben a veretlen kanca, Patience (Charles Planner jr.) nyerte meg.
1893 és 96 között a négy Derbyből hármat Kisbér ivadék nyert, de egyet sem nekünk, magyaroknak! Örömteli viszont, hogy a zseniális Buccaneer csak apaménként három Derbynyerőt adott és mindháromszor (1873, 1877, 1885) kettős győzelmet arattak utódai.
Akkor nézzük hogyan alakult Hamburgban Kincsem újabb versenye!
A 2800 méteres távnak a három versenyló ügetésben vágott neki, az első 400 méteren egyik lovas sem akart vágtába beugrani, végre Madden rászánta magát, és a szemközti oldalon gyorsított, ahol erélyesen lovagolt, az egyenesen viszont Pirat elkészült erejével, Kincsem pedig négy hosszal előzte meg.
Így tudósított a hamburgi versenyekről a korabeli magyar sajtó:
1877. július 9. Hamburg - Renard-Rennen, 5500 Márka
A hamburgi meeting eseményeit (tekintve, a szerk.) a legátalánosabb benyomás az, hogy lovaink óriási fölénynyel léptek fel s különösen az első és 3-ik napon alig volt egy futam is, a melyen az északi szomszéd lovai a mieink mellett megállhattak. S hogy a »pièce de résistance,« a Derby Németországban maradt, szintén csak véletlen dolga.
Ugyanis a nyertes: Pirat magyar ló s csak egy éves korában ment át Újest hg tulajdonába. Győzelmét pedig egyes-egyedül Tallós roszullétének köszönheti. Kincsem »unicum« maradt s a legnagyobb könnyűséggel bánt el a Derby-nyerővel.
Egyéb lovaink: Blankenese (a Peon Surprise-mén), Critérium, Estrella, Sabinus, Légyott, Camillo, Zebra, Hirnök, Virey, Sophia-Lawrence-kancza, Prince Grégoire, Czigánylegény stb. tetteit kimerítően méltányolni nagy sajnálatunkra hiányzik a tér.
Csak még azon feltűnő jelenségre figyelmeztetjük olvasóinkat, hogy a Jubiläum-Rennenben az első három helyet hazai lovak foglalták el, az Észak német Derbyben futott 10 ló közül csak 2 (mond kettő) Németországban tenyésztett ló volt. A többi mind itthon (a monarchiában) tenyésztett lovakból került ki.
Kincsem a verseny után Hamburgból hazajött Gödre, majd augusztus végéig jól megérdemelt pihenőjét töltötte.
Brenyó József, több (nem csak) lovas (pl. "A Kisbéri Ménes története", "Kincsem", "A bábolnai Arab ménes", "A magyar galoppsport története") kötet szerzőjének, szerkesztőjének a sorait közöljük a nagy napig, azaz március 17-ig, Kincsem születésének 150. évfordulójáig.