A huszonharmadik
2024. február 16. írta: turfclub

A huszonharmadik

A győzelem édes íze

a_belyeg.jpg

Kincsem következő versenyére Pesten, 1877. október 7-én került sor és ez a korábban említett a St. Leger volt.

Kincsem hegemóniája annyira elismert volt már ekkorra, hogy a totalisateur nem is játszott rá (ami még aligha történt meg e gép feltalálása óta,) hanem csakis a második helyért. Ha nem így tesznek, akkor teljes anyagi csőd következik be, és a fogadási rendszer összeomlása.

De nézzük mit, kell tudni a St. Leger-ről és honnan ered ez a verseny!

Honnan máshonnan, mint Angliából, hiszen a Trójai falovat leszámítva szinte minden onnan származik, ami lóval kivívott győzelmet jelent. Az 1776-ban Anthony St Leger katonatiszt és politikus által alapított St Leger Stakes a legrégebbi Nagy-Britannia klasszikusai közül. Ez a Doncaster-ben rendezett verseny az utolsó, amelyet minden évben lefutnak, és a távja hosszabb, mint a többié: 1 mérföld, 6 furlong és 115 yard, átszámítva 2921 méter.

A kiírás szerint 3 éves lovak indulhatnak, a (nálunk) 2800 méteres pályahossz alaposan próbára teszi a lovak állóképességét, illetve a verseny időpontja, amely az idény utolsó harmadára esik, amikorra már megrostálódik a mezőny.

Akkor nézzük Kincsem pesti versenyét!

Az őszi meetingnek a lehető legjobb idő kedvezett. A versenyeket megelőző napokban bőven hullott az eső, és olyan állapotba hozta a pályát, mely semmi kívánni valót sem hagyott. Első nap szürke felhők borították ugyan az eget, de a második nap már szép tiszta idővel derült fel. Ő felsége Erzsébet királyné, mindkét napon jelen volt. A királyi felség, I. Ferenc József azonban csak kedden jelent meg, amikor Kincsem a Kanca-Díjban futott.

23.jpg

Így tudósított a hazai sajtó az őszi pesti galoppversenyekről:

„A meeting általános jellegét tekintve: a Hesp-istálló Kincsemmel, Altonával, Gangával s Czigánylegénynyel, továbbá br. Rethman két lovával az első díjakat majd mind besöpörték, míg a Henckel-istálló a 2-dik díjakat nyerte a főbb futamokban. A kétévesek közt…oly kiváló tehetség, mint tavai Kincsem volt, mindeddig nem mutatkozott.”

Henckel báró természetesen ide is követte Kincsemet és erre az alkalomra egy hatalmas, erőtől duzzadó hároméves sárga ménnel állt ki ellene.

Így ír a hazai sajtó a St. Leger versenyről:

"Bimbó vállalkozik a vezetésre s oly sebes iramot kezd, hogy 30 hoszszal is megelőzte a mezőnyt. Kincsem megy második helyen, utána Prince Giles the First, Erzsi, Lőrincz utolsó.

A tribünénél szemben Madden elereszti Kincsemet, mely Bimbót csakhamar elfogja s 10 hoszszal megelőzvén ellenfeleit kényelmes canterben megy el a czélpont előtt.

E közben Bimbó egészen lehanyatlott s helyét Prince Giles foglalja el s két hoszszal biztosan tartja végig a 2 ik helyet. A harmadik helyért elkeseredett küzdelem Lörincz és Blankenese között, mely 1 nyakkal az előbbi részére dől el."

St. Leger 4675 frt. Lovar-egyleti Díj.

Minden belföldi 3éves ló számára. Tartandó az őszi versenyekkor. Távolság 2800 méter. Teher: mén 53 kgr., kancza és herélt 1 kilogrammal kevesebb.

Tét 200 frt, bánat 100 frt, a versenyt megelőző év augusztus 1-ig jelentve csak 50 frt.

A második ló a tételek és bánatok felét nyeri. (45 nevezés.)

1. Blaskovics Ernő úr 3é. sga k. Kincsem a. Cambuscan a. Waternymph 52 kil. Madden

2. Gr. Henckel Hugó id. 3é. sga m. Prince Giles 1. 53 kil. Busby

3. Gyürky Béla úr 3é. sga m. Lőrincz (ezelőtt Lawrence) 53 kil. Webber

Hg Lichtenstein J. nev. gr. Apponyi A. 3é. p. m. Blankenese 53 kil. Butters 0

Gr. Festetics Pál 3é. р. k. Erzsi 52 kil. Smart 0

Ugyanaz 3é. р. k. Bimbó 52 kil. (53 1/2 kil. vitt) Grimshaw 0

Captain Blue nev. hg Esterházy Pál 3é. sp. k. Chère Amie 52 kil. Metcalf 0

Kis bánat 7 lóért, nagy bánat 40 lóért.

Érték: 4675 frt az elsőnek, 2675 frt a 2-iknak.

Prince Giles the First, ez a nevében is különleges mén több versenyben is feltűnik majd a jövőben Kincsem mellett, de a mi kancánk csupán annyit hagyott a hercegnek, hogy flörtöljön vele, mert a győzelem édes íze sohasem lehetett másé, csak Kincsemé.

A csatolt képen Sisi, dámaülésben ugrat át egy akadály felett.

Brenyó József, több (nem csak) lovas (pl. "A Kisbéri Ménes története", "Kincsem", "A bábolnai Arab ménes", "A magyar galoppsport története") kötet szerzőjének, szerkesztőjének a sorait közöljük a nagy napig, azaz március 17-ig, Kincsem születésének 150. évfordulójáig.

A bélyeg képét Kis-Ádám Beatrixról kaptuk.

A bejegyzés trackback címe:

https://kincsem.blog.hu/api/trackback/id/tr1018326799

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása