A Kanca-Díj
Mutatóban közlök két kis színes hírt a korabeli sajtóból:
„Kincsem képére nagyban jönnek az előfizetések mindenfelől. Magyarországból és Ausztriából nem csodáljuk, de Németországból, Franczia- és Angolországból is számosan jönnek, különösen Németországból még hölgyek is megrendelik. Figyelmeztetjük azokat, kik még bírni akarják, hogy a megrendelt nem nagy mennyiségű példányok tekintetéből 10 frt-jával csak e hó végéig lehet reá előfizetni, azon túl műkereskedésben lesz csak kapható 15 frt-jával.”
Kincsem színes képeinek megszerzése nem várt akadályba ütközött, ugyanis a nyomatok szárítása közben tűz ütött ki a kötészeten és szinte minden addig elkészült műalkotás megsemmisült. Így az előfizetők, csak évekkel később kaphatták meg Pállik Béla festményének repróit.
Kincsem mellet egy másik „lóhíresség” is állandó témát szolgáltatott, róla így írt a honi sajtó:
„»Kisbér« édes testvére, Buccaneer és Mineral ez idei méncsikaja, a kisbéri ménes minden látogatóját elragadja rendkívül szép, erős és szabályos testalkata által. Sokkal jobbnak Ígérkezik alkatára nézve, mint hírneves bátyja, a tavalyi Derby és Grandprix nyerő, melyről legújabban azon mesés színezetű hír kering, hogy tulajdonosa Baltazzi egy angol tenyésztő társulatnak 10 évre bérbe adta, mint fedező mént, évi 5000 font azaz ötvenezer forint hágatási bérért. Mi van igaz a hírben, azt nem tudjuk, de azt biztos forrásból halljuk, hogy (Kisbér) öcscséért a Kisbéren levő fent említett alig féléves méncsikóért báró Springer Gusztáv 10000 forintot ígért rögtöni átvétel mellett. A földmívelési ministerium azonban nem fogadhatta el ezen ajánlatot, miután szigorúan ragaszkodik a nyilvános árverés elvéhez, s így a csikó csak egyéves korában kerül eladásra.”
Ez a hír azért érdekes, mert Angliából már jött egy tízezres ajánlat Kincsemért, amely átszámolva százezer magyar forintot jelentett, de Blaskovich ezt is elutasította. Inkább indult az őszi versenyeken Pesten.
Nézzük, hogyan tudósítottak erről a korabeli lapok!
1877. október 10. Pest, Kanca-Díj – 2400 méter, 2150 Frt
500 drb 10 frankos arany, ebből 473 arany államdíj, a többi pótlék az egylettől. Minden kancza számára, mely magyar-osztrák birodalombeli állampolgár jóhiszemű tulajdona. Távolság 2400 méter.
Teher 3é. 58 kgr., 4é. 65 kgr., 5é. és id. 67 kgr. Belföldi mén vagy kancza ivadéka 2 kil., mindkettő ivadéka 4 kiloval kevesebb. Egy 5000 frt értékü verseny nyerője 3 1/2 kgr., két vagy több, vagy egy nagyobb értékű verseny nyerője 5 kgrmmal több, de nem halmozva.
Angol- és Francziaországban nevelt lóra 6 kilogrammal többet. Tét 200 frt, bánat 100 frt. A második ló a tételek és bánatok felét nyeri. (4 nevezés.)
1. Blaskovics Ernő úr 3é. sga k. Kincsem a. Cambuscan a. Waternymph (5 kil. kül. és 2.1/2 leeng.) 60 1/2 kil. Madden
2. Gr. Henckel Hugó id. 5é. р. k. Konotoppa (2 1/2 leeng.) 64 1/2 kil. Busby
3. Gr. Festetics Pál 3é. р. k. Erzsi 58 kil. Grimshaw
Bánat 1 lóért.
Erzsi vállalkozik a vezetésre, Kincsem második helyen. Az utolsó félmértföldön Kincsem előrejön s 3 hoszszal megy el elsőnek a czélpont előtt. Konotoppa második, Erzsi ugyanannyival hátrább 3-ik. Érték 2150 frt az elsőnek, 150 frt a másodiknak.
Mit is lehetne ehhez hozzáfűzni, szegény gróf Henckel Hugo ismét alulmaradt.
A csatolt képen az 1876-os angliai Derby-t meglepetésre megnyerő Kisbér, aki pár hétre rá Párizs város Nagydíját is elhozta, ezzel megalapozva a magyarországi angol telivértenyésztés hírnevét, Kincsem kortársa, de ellene sohasem futott.
Brenyó József, több (nem csak) lovas (pl. "A Kisbéri Ménes története", "Kincsem", "A bábolnai Arab ménes", "A magyar galoppsport története") kötet szerzőjének, szerkesztőjének a sorait közöljük a nagy napig, azaz március 17-ig, Kincsem születésének 150. évfordulójáig.