Futás 1000 aranyért!
Még alig száradt meg a tinta jockey-szerződésén, amikorra a fiatal Wainwright már megmutatta oroszlánkörmeit, az ifjú ugyanis nem csak Kincsem nyergében csillogtatta képességeit. Május 4-én a 3000 méteres távra kiírt Széchenyi-Díjban Kincsem féltestvérével, Altonával szép győzelmet aratott. Az Egyesített Nemzeti-Díj győztese szintén Kincsem egyik féltestvére, br. Springer lova, Ilona és mindkét győztes ló apja a kisbéri fedezőmén, Cambuscan volt.
Baltazzi Aristid is boldog lehetett, mert Tallóssal megnyerte a Batthyány-Hunyady-Díjat, és végül Madden is megérte a pénzét, mert Nil-Desperandummal elhozták a Kisbér-Díjat futtatójuknak.
Megjegyzem utóbbi két ló is féltestvérei egymásnak és az 1876-ban világverő Kisbérnek, apjuk a kalóz Buccaneer is kisbéri fedezőmén.
Csak emlékeztetőül, Kincsem anyja, a nagyszerű WaterNymph (az angolok így írták a nevét) 1863-ban nyerte a Nemzetit, 1874-ben Blaskovich Ernő tenyésztése, a nagyszerű Lady Patroness, aki szintén Kisbér féltestvére volt, megnyerte a Bécsi Derby-t és a Nemzeti-Díjat is. 1877-ben pedig ugyanilyen duplázó a csodálatos Kincsem maga is!
A korszak két kimagasló apaménje tarolt a kiemelt versenyekben. 1871-1882 között, a 12 Egyesített Nemzeti-Díj nyerői között hat Buccaneer, három Cambuscan ivadék volt, azaz ők nyertek kilencet a tizenkettőből!
Pesten, 1879. május 8-án az Elsőosztályú Államdíjban öt ló indult a 2400 méteres távon.
Erre a versenyre Kincsemnek 76½ kg terhet írtak elő, míg a jeles hároméves, Harry Hall csak 52½ kg-ot vitt.
Ennek trénere, Thomas Chapman, előre figyelmeztette jockey-ját, Smartot, hogy legyen résen, mert most a kancának olyan óriási terhet kell cipelnie, „mintha Gábor Áron rézágyúját vontatná (*1)” így végre megfordulhat a kocka! 24 kiló teherkülönbözet van a két ló között, a fiatalabb javára!
Nézzük a verseny lefutását!
Clarisse-szal Joe Butters olyan iramban indult el, mintha 800 méterre mennének, nemsokára megszámlálhatatlan hossz választja el a többitől, mögötte Bolygó, Prince Giles the First és Kincsem, Harry pedig a hátvédben követte őket.
Az egyenesben Kincsem gyorsított, vele tartott Harry is, nemsokára beérték Clarisse-t, de ez tartotta az iramot. A távoszlopnál már Kincsemé volt a verseny, végül Harry Hall második, Clarisse harmadik lett.
A hároméves stp. mén, Harry Hall, aki Amaranthusszal azonos képességű ló volt, rövidesen megnyerte az Osztrák Derby-t, de Kincsem ezzel a terhével is csak játszott vele. Nyereménye, 4700 frt
(*1) Turfon elhíresült mondás: „Úgy ment, mintha Gábor Áron rézágyúját vontatná” A túlterhelt, letört lovakra mondják a csalódott fogadók.
A csatolt képen, Wilhelm Richter festményén Kincsem féltestvére, Ilona lovasáva, ill. trénere látható. Ilona 1879-ben, a fent említett Nemzeti Díj mellett, 1880-ban megnyerte az I. Osztályú Állam-Díjat Budapesten, itt jockey-ja Wainwright volt. A festmény ezután készülhetett Alagon. Az 1876-ban született Ilona és Kincsem között szembeötlő a hasonlatosság!
Brenyó József, több (nem csak) lovas (pl. "A Kisbéri Ménes története", "Kincsem", "A bábolnai Arab ménes", "A magyar galoppsport története") kötet szerzőjének, szerkesztőjének a sorait közöljük a nagy napig, azaz március 17-ig, Kincsem születésének 150. évfordulójáig.