A látszat csal!
Az angol turfon nem csekély izgalmat keltett egy Amerikában nevelt telivér, aki hazájában több mint 30 győzelmet aratott, a 6 éves sötétpej herélt, Parole. Az Angliából importált Lemington-tól és Maidentől, a híres Lexington leányától származott az „óceánon túli Kincsem”. A ló, amely az utóbbi pár hét alatt nem kevesebb meglepetést keltett, mint tavaly a mi „Csodakancánk”, goodwoodi győzelmekor. Nos Parole a Newmarket Handicap-et másfél hosszal megnyerte, Isonomy, a múlt évi Cambridgeshire-győző ellenében.
Isonomy később apaménként olyat tett, mint a lóversenyzés 300 esztendős fennállása során még senki: három esztendőn belül két angol Triple Crown nyerőt adott Common (szül: 1888, Isonomy - Thistle) és Isinglass (szül: 1890, Isonomy - Dead Lock) személyében!
Ezután Parole az epsomi City és Suburban-Handicap-ben tizennyolc versenytárs ellenében, dacára hitvány kis termetének, szarvas-nyakának, középszerű hátának, szabálytalan csánkjainak, jelentékeny nyúltetemének s a második legnagyobb tehernek, melyet vitt, a nyerő oldalon játszva rázta le nyakáról tekintélyes ellenfeleit (Ridotto ill. Cradle) és győzött. Általános vélemény, hogy Angliában alig lesz ló, amelyik az "amerikai Kincsem" elé vághatna!
De evezzünk hazai vizekre, s ez majdnem szó szerint értendő, mert a belvíztől sújtott pálya állapotára gondolok!
1879. május 6-án a Másodosztályú Államdíj volt Kincsem következő versenye.
Noha a turf férfiai nem hagyják magukat visszariasztani az időtől, legyen bár "csákányos fergeteg", mint mondani szokták, mégis örvendetes, hogy az előző hetek esős, nedves időjárását gyönyörű, májusi verőfényes napsütés váltotta fel.
Az arisztokrácia, mondhatni teljes számmal volt képviselve, számos taggal az Andrássy, Károlyi, Zichy, Almásy, Fiáth, Inkey, Nádasdy stb. család. A delnők többnyire világos ruhákban ékeskedtek, így gr. Andrássy Gyuláné, kék, vörössel csíkozott csipkedíszű ruhában, leánya, Ilona grófnő, fehér kasmirban, gr. Szápáry Gézáné világos kék, gazdag csipkézetű ruhában. De ki tudná mind elő sorolni ama díszes toilette-ket, melyektől szinte káprázott a szem?
Báró Nopcsa főudvarmester, Tisza Kálmán kormányelnökkel s számos főúrral az udvari páholy bejáratánál várták Ő felségüket, amint kétfogatú hintóban József főherceg Clotild főhercegnével megjelent, előbbi magyar tábornoki egyenruhát viselt. Néhány perccel később lelkesült éljenzés hangzott föl. Ő felségük is megérkeztek. A király, I. Ferenc József, magyar huszárezredesi egyenruhában, mellén három Érdemrenddel, Sisi unokatestvérével, Lajos bajor herceggel hajtattak ki egy hintóban a versenytérre.
Gizella főhercegnő világos szürke paletot és szürke ruhát viselt, virággal díszített világos szalmakalapját fehér fátyollal díszítette.
Sisi, a mindig kifogástalan megjelenésű Erzsébet királynő, fekete ruhában, csipke kalappal, medaillonnal a nyakában jelent meg. A publikum szintén lelkes éljenzéssel köszöntötte, a páholyba léptükkor őket is.
A versenyben, Tallér, Imperatice-ménje és a hároméves korában Angliában is versenyt nyert Nil Desperandum indult még, amire tulajdonosa, Baltazzi Arisztid az előzőekben leírtak szerint elhozatta Németországból a sértett Maddent, hadd törjön meg végre Kincsem győzelmi sorozata.
Logikusan végig gondolva erre a feladatra valóban a sárga kanca eddigi jockey-ja látszott a legalkalmasabbnak, aki 42 versenyében alaposan kiismerhette. Ez természetesen a Kincsemért rajongó közönség soraiban visszatetszést keltett.
Ebben a futamban a monarchia négy legjobb lovasa szállt nyeregbe a győzelemért és paradox módon mind meg is nyerhette volna, ha és amennyiben Kincsemet vezényeli!
Nézzük a verseny leírását!
Másodosztályú Állam-Díj – 3200 méter, díjazása: 2727 ½ frt
Az Imperatrice-mén Butters-sel Kincsem számára gyors iramot diktált, rövidesen húsz hosszal vezetett, utána Kincsem Wainwright-tal, hátrább Nil Desperandum Madden-nel, majd Tallér következett Smart-tal. A második körben, a tribünökkel szemközti oldalon Kincsem és Nil Desperandum elhagyta a vezető Imperatrice-t, s a távoszlopnál, dacára Madden minden erőlködésének, Nil Desperandum lemarad Kincsemtől. A "Csodakanca" előretört és két hosszal nyert.
Ahogyan a mondás tartja: Nem mind arany, ami fénylik! Bizony, bizony, Maddennak csak ezüst jutott, az árulók 30 ezüstje, mert Baltazzi felkérését Kincsem ellenében nem lett volna szabad elfogadnia!
Az udvar élénk érdeklődéssel nézte végig a futamokat. A király azonnal lement, József főhg. és Lajos herceg kíséretében a részvényesek pázsitos helyiségére, s mintegy másfél óráig időzött ott, szívélyes szavakat váltva Tisza, Wenckheim, Bedekovics, Kemény miniszterekkel, Majláth országbíróval, br. Edelsheim-Gyulai s Szápáry altábornaggyal és több más nevezetességgel, illetve az arisztokrácia több delnőjével.
P.S.
Sokan kérdezik tőlem, miben volt különleges Kincsem. Nos, ebben a versenyben 23 kilóval vitt többet, mint a 3 éves pej Imperatice-mén. Majdnem 10 kilóval többet, mint a 4 éves sárga kanca, Tallér, és 3 kilót adott a 4 éves pej mén Desperandumnak és mégis könnyedén győzött!
A csatolt képen Baltazzi Arisztid látható.
Brenyó József, több (nem csak) lovas (pl. "A Kisbéri Ménes története", "Kincsem", "A bábolnai Arab ménes", "A magyar galoppsport története") kötet szerzőjének, szerkesztőjének a sorait közöljük a nagy napig, azaz március 17-ig, Kincsem születésének 150. évfordulójáig.